Elég abszurdnak tartom Heincz Barnabás azon vádjait, miszerint a Független Diákparlament (FDP) társszervezésében megvalósult sok ezres múlt pénteki diákdemonstrációt politikai megrendelésűnek minősíti, miközben ő maga ezt a legnagyobb print kormánylap hasábjain teszi. Reakcióként hasonló cinizmussal én pedig gratulálhatnék a megfelelő helyezkedéshez, csak le kellett írni diákként azokat a hazugságokat, amiket a kormánymédia láttatni akar rólunk, és máris ott van egy fél oldalas cikkel a Magyar Idők véleményrovatában! Ha így folytatja, pár év, és közös mondatelemző műsora lehet Bayer Zsolttal az Echo TV-n!
Na, de nem azért reflektálok a cikkre, hogy megmutassam, én is tudok cinikus lenni, vegyük sorra írása állításait! A „Ne menj suliba!” - egyébként nem új keletűen, hisz tavaly is volt hasonló februárban, akkor szülői szervezéssel - nem lógás. Egyrészt, ha csupán lógni akarna valaki, úgy gondolom, nem tízezres Facebook-esemény, és ekkora médiafigyelem közepette tenné. Továbbá, ha úgy gondolod - diáktársamként engedd meg a tegező formát -, hogy ez csupán lógás, akkor vélhetően a munkakerülést sem tudod megkülönböztetni a sztrájktól. Abba most bele sem mennék, hogy ezt követően vélhetően te leszel az első, akit diploma utána halálig kihasználnak a munkahelyén, de azért lásd a különbséget. Egy sztrájk, ebben az esetben pedig a „ne menj suliba!” egy egyszeri, jól érthető és világos figyelemfelhívás. Mindezért nem részesülhet senki retorzióban, tudjuk, hogy igazolni kellett, ez meg is történt. Aki nem tudott részt venni, azok közül is rengetegen ott voltak a délután - tanítási idő után tartott - demonstráción.
A szervezőkről jogod van azt feltételezni, hogy nem tudnak semmit a jelenlegi oktatás problémáiról. (Ami azért meredek állítás, hiszen nem hiszem, hogy személyesen ismered az összes szervezőt, akik közt vannak középiskolások, egyetemisták, egyikünk győri, én szegedi vagyok, van szekszárdi, stb.) Ám a Független Diákparlament online, demokratikus képviselőválasztásán részt vevő összes diákról, és mindenkiről, akik az így bekerült képviselőknek elmondták a problémáikat, továbbá arról a minimum ötezer emberről, aki ott volt velünk az Alkotmány utcában, nincs jogod. Mérhetetlen elitizmusra vall, hogy te egyedül jobban tudod, mik az oktatás problémái, mint több ezer diáktársad, és azáltal, hogy egyetlen pontunkat felületes elmondás után kivitelezhetetlennek minősíted (természetesen a hosszan kifejtett pontot eltorzítva, ezt hívják mellesleg szalmabáb érvelési hibának), még nem reagáltál a többi 79 pontunkra. (Mondjuk ezzel már eggyel több pontra reflektáltál, mint az Emmi, de ettől még hadd ne bontsak pezsgőt!)
A demonstráció az oktatási kormányzat jelenlegi – diákokat abszolút figyelmen kívül hagyó - működésével szemben kritikus volt, igen. Egy diákképviseletnek az a feladata, hogy az oktatás irányításával szemben a diákság érdekeit képviselje. Ettől az FDP nem kormányellenes, egyrészt mert általános politikai kérdésekben nincs közös álláspontunk (biztosra mondom neked, hogy sokszínű képviselői körünkben találsz a kormányoldalhoz húzó embereket is szép számmal), és kizárólag a döntéseket magukat minősítjük, teljesen indifferens számunkra, hogy azt az illetékest, aki hozta, hogy hívják, és milyen színben politizál. A lényeg, hogy a diákok számára hátrányos (mint pl. a szakgimnáziumi érettségi tavalyi jogsértő gyakorlata) vagy előnyös (mint az üdvözlendő módon ingyenessé tett nyelvvizsga) az általa meghozott döntés, ennek megfelelően alakítjuk ki véleményünket az intézkedésről.
A rendezvényünkön arra kértünk mindenkit, hogy ne hozzon magával pártzászlót. Nagy örömünkre ezt minden párt betartotta (legalábbis én egyet sem láttam, bár a színpadról nem látszott a tömeg vége - ebből is az látszik, hogy „érdektelenségbe fulladtunk” ugyebár). Egy közterületen tartott demonstrációról nyilván nem tilthatod ki a pártok politikusait, ha magánemberként el akarnak jönni a demonstrációdra, egyetértenek azzal, nem állíthatsz fel beléptető kaput, hogy csak az jöhet be, aki bizonyítani tudja, hogy egyik hazai pártnak sem tagja. A CEU-n, illetve egészen pontosan annak Konferenciaközpontjának egyik termében valóban tartottunk plenáris ülést - még jóval az ezzel kapcsolatos vita kibontakozása előtt, és fizettünk is érte terembérletet.
Tisztázzuk a Friedrich Ebert Alapítvány támogatását is! Az alapítványhoz körülbelül fél éve pályázott az FDP, és akkor nyertünk is támogatást az akkori országos diákfórumunk, és plenáris ülésünk megtartására. Ez teljesen transzparens volt, kizárólag erre költhettük el az összeget, eszközvásárlásra, terembérletre, stb. fordítottuk. Ebből a pénzből egy fillért nem költöttünk a tüntetésre. A nevezett alapítvány egyébként szabadtéri rendezvényekre egyáltalán nem ad forrást, pláne nem demonstrációkra. Továbbá - és ez vonatkozik Bojár Gáborra, egyéb magánszemélyekre, és civil szervezetekre is - az FDP minden támogatást csak úgy fogad el, hogy a tartalomba az adományozó semmilyen módon nem szól bele, így történt ez eddig mindig. Ha másképp lenne, én lennék az első, aki felállna a szervezetből. Egyébként ez is csak azt mutatja, nem áll mögöttünk semmilyen nagytőkés vagy (ex)oligarcha, ugyanúgy pályázatokból és kisebb adományokból tudunk forrást szerezni, mint bármely más civil társaság.
Diákképviseletünk munkája nem céltalan. Talán nem tudsz róla, de az FDP már négy éve létezik, Magyarország legnagyobb valóban független, civil, önszerveződő diák érdekképviselete. Minden régióból a kistelepülésektől a fővárosig minden iskolatípusból gyűjti össze diákok véleményét, hogy a problémákat, és az azokra kidolgozott javaslatokat eljuttassa az oktatási kormányzatnak, Így született meg a 2016/2017-es tanévben - harmadik évünkben - is az általad is olvasott, jelen esetben nyolcvan pontból álló komplex javaslatcsomag. Ezen a választáson idén kb. hatezren vettek részt, ami évről-évre nő. Mindenki, aki szavaz, nem csak a saját, de iskolája problémáit mondja el, így az érintettek számát nyugodtan beszorozhatod ötvennel, de akár ötszázzal is. De nem is mennék bele a számháborúba. Ha te egyedül jogosnak érzed megmondani, mely szervezet több évnyi munkája céltalan és értelmetlen, akkor sok ezer diáktól kérlek, ne vitasd el a jogot, hogy ugyanígy kifejezzék akaratukat, véleményüket!
A szerző hallgató, a Független Diákparlament kommunikációs koordinátora, a január 19-i diákdemonstráció egyik szervezője.
Az utolsó 100 komment: